MUZEUM

HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE
w ANDRYCHOWIE

Ekspozycja

Mało jest mediów które potrafią w pełni oddać rzeczywistość. Zdjęcia, filmy i opisy mogą tylko w drobnej części próbować ją odzwierciedlić, ponieważ nic nie jest w stanie zastąpić osobistego kontaktu z historią. Fotografie, choćby najwierniejsze - zawsze są dalekie od oryginału. Jak oddać atmosferę drewnianych pomieszczeń, ich zapach, kolor, grę światła. Jak obudzić duchy przeszłości?

Mamy nadzieję że te kilka zdjęć wzbudzi Waszą ciekawość i chęć zobaczenia oryginałów.

W części kamienicy murowanej znajdują się dawne pomieszczenia mieszkalne i biurowe oryginalnie zachowane z lat 20-tych i późniejszych XX wieku. Zdjęcie przedstawia kancelaryję tartaku z pełną dokumentacją fiskalną tych lat.

Stare meble, akcesoria biurowe, co ciekawe - zachowała się też zgoła lichwiarska książka kredytowa z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, w której prywatnie udzielano pożyczek.

A któż z niej nie korzystał... warto zobaczyć! 

Integralną część muzeum stanowi stara stodoła, najdłuższa w Andrychowie - ok. 40mb, a w niej prezentowane są maszyny i narzędzia rolnicze, środki do produkcji, stajnia końska.

Świat maszyn rolniczych i narzędzi, młynek do zboża /gwarowo-wiejok/, brony różnego typu, cepy, ostrewki, drabiny. 

 

Zobacz galerię zdjęć

Tajemniczy kwadrat starych narzędzi i mebli. Widok jak na strychu z zapomnianym sprzętem domowym. Prezentowane są tu różnego rodzaju skrzynie ozdobne i kufry podróżne, szafy, komody, zdobione łóżka dębowe.

Zobaczyć można tu żarna do mielenia zboża, miarki i kwaterki, niecki, maśniczki, wagi, dziadek z kompletem ośników do strugania drewna /paszczeka/, drobny sprzęt gospodarski. Jak w każdym dużym gospodarstwie tak i w tym było po kilka koni, krów i innych zwierząt domowych.

W sali można obejrzeć oryginalne uprzęże końskie, chomąta, koła od wozu, orczyki, jaśla. Ciekawostką są uprzęże i chomąta na byka gdyż i te zwierzęta służyły za pociągowe. Zachowały się również pozostałości po byłym tartaku i młynie.